Dokumenet SB z dnia
23 pazdzienika 1981 r.
Fragment książki Sławomira Cenckiewicza pt. Anna Solidarność. Życie i działalność Anny Walentynowicz na tle epoki, która wiosną ukaże się nakładem wydawnictwa „Zysk i Spółka”
Dokument
1981 październik 23, Warszawa – Sprawozdanie funkcjonariuszy Departamentu III „A” MSW z pobytu służbowego w KW MO w Radomiu i realizacji kombinacji operacyjnej przeciwko Annie Walentynowicz z użyciem środka farmaceutycznego „Furosemidum”
Warszawa, dnia 23 X 1981 r.
Tajne spec[jalnego]
znaczenia
Egz. pojedynczy
Sprawozdanie
z pobytu służbowego w KW MO w Radomiu w dniach 19–21 X 1981 r.
Podczas pobytu służbowego w Wydziale III-A KW MO w Radomiu uzyskano potwierdzenie informacji o planowanym przez A[nnę] Walentynowicz przyjeździe do Radomia z zamiarem odbycia spotkań z załogami dużych zakładów pracy. Stroną organizacyjną i przygotowaniami zajął się Zarząd Regionalny NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej.
[a]W celu ograniczenia
negatywnego wydźwięku spotkań A[nny] Walentynowicz z załogami zakładów pracy
zainspirowano podjęcie szeregu przedsięwzięć operacyjnych:
2.1.Wywołano spotkanie z TW ps. „Karol”[1], zatrudnionym w
Zarządzie Regionalnym „Ziemi Radomskiej”, na którym przekazano następujące
zadania:
- maksymalnego ograniczania przygotowań do planowanych
spotkań z załogami oraz ograniczenia do minimum ich liczby,
-
pełnego rozpoznania i kontrolowania poczynań A[nny] Walentynowicz podczas
jej pobytu w Radomiu m.in. poprzez spowodowanie, aby zamieszkała u TW ps.
„Karol”.
Dokonano rozpoznania możliwości operacyjnych w dużych zakładach pracy województwa radomskiego w celu podjęcia przedsięwzięć umożliwiających sterowanie przebiegiem spotkań. W tym celu zainspirowano odbycie spotkań z osobowymi źródłami informacji, na których zlecone zostały zadania:
3.1 Ograniczenia liczby i ilości uczestników planowanych spotkań.
3.2 Zadawania przez wytypowane osoby pytań dotyczących dochodów A[nny] Walentynowicz, wyjaśniania przyczyn konfliktu z L[echem] Wałęsą, rozbicia w ruchu związkowym oraz motywów, które powodują prowadzenie przez nią takiej działalności.
3.3 Zadania powyższe przekazane zostały wytypowanym tajnym współpracownikom w „Walterze”, Radomskiej Wytwórni Telefonów oraz w „Radoskórze” – gdzie dodatkowo podjęto szerokie przygotowania (poprzez inspirowanie określonych osób), wykorzystując TW ps. „Rafał”, do zakłócania przebiegu spotkań w postaci gwizdów, tupania itp.
A[nna] Walentynowicz przybyła do Radomia w dniu 21 X 1981 r. w godzinach popołudniowych. Uczestniczyła tylko w jednym spotkaniu w Radomskiej Wytwórni Telefonów, w którym brało udział tylko ok. 30 osób. Wyjechała w tym samym dniu w godzinach wieczorowych.
Poprzez TW ps. „Karol” oraz technikę operacyjną w pełni udokumentowano wszystkie zdarzenia i wypowiedzi A[nny] Walentynowicz i uczestników spotkania.
Przewidując możliwość kilkudniowego pobytu A[nny] Walentynowicz w Radomiu, podjęto przygotowania do realizacji kombinacji operacyjnej mającej na celu ograniczenie jej możliwości poruszania się poprzez podanie w odpowiednim momencie przez TW ps. „Karol” środka o nazwie „Furosemidum”[2]. Środek ten aktualnie jest w posiadaniu tow. W[iesława] Szczepanka[3], który obsługuje TW ps. „Karol”. Wobec ograniczenia pobytu A[nny] Walentynowicz w Radomiu do kilku godzin – kombinacji tej nie stosowano. W przygotowania kombinacji wprowadzony jest tylko tow. W[iesław] Szczepanek z KW MO w Radomiu.
Zadania zlecone osobowym źródłom informacji oraz przygotowane pozostałe przedsięwzięcia będą realizowane w przypadku ponownego przyjazdu A[nny] Walentynowicz do Radomia.
Uwaga: Środek o nazwie „Furosemidum” posiada działanie silnie odwadniające i nie jest szkodliwy dla zdrowia, a jednocześnie po kilku godzinach całkowicie wydalany z organizmu.
(–) kpt. M[arek] Karewicz[4]
(–) ppor. T[adeusz] Grudniewski
Źródło: AIPN, 0364/127, t. 1, k. 6–8, mps.
[a] W tym miejscu, po lewej stronie odręcznie wpisane nazwisko: Grudniewski z parafą. Chodzi zapewne o Tadeusza Grudniewskiego (ur. 1952 r.) – kpt. MO; w resorcie spraw wewnętrznych od 1973 r.; w latach 1973-1974 funkcjonariusz MO w Starachowicach; w latach 1974–1981 inspektor Wydziału III SB w KW MO w Kielcach; w latach 1981–1982 inspektor Wydziału III Departamentu III „A”/V MSW; 1981–1989 starszy inspektor Biura Studiów SB MSW; w 1987 r. skierowany na przeszkolenie KGB w Moskwie; 1989–1990 funkcjonariusz Biura Studiów i Analiz MSW; zwolniony ze służby w 1990 r. Zob. AIPN, 0604/1413, Akta osobowe Tadeusza Grudniewskiego.
[1] Ewa Soból (ur. 1951 r.) – współpracownik KSS „KOR” w Radomiu; działaczka i etatowy pracownik NSZZ „Solidarność” Ziemi Radomskiej; 30 V 1977 zarejestrowana przez Wydział III KW MO (następnie Wydział V) w Radomiu jako TW ps. „Cesarz”, „Andrzej”, „Zbyszek”, „Karol”, „Motyl”; zdjęta z ewidencji operacyjnej 17 I 1990 r.; w grudniu 1981 r. oraz 18 V-7 VII 1982 r. internowana. Zob. Karta E- 16 dot. E. Soból z kartoteki odtworzeniowej Biura „C” MSW; Karty EO-4/77, EO-4B/72, E-16 dot. E. Soból z kartoteki ogólnoinformacyjnej b. WUSW w Radomiu; AIPN BU, 0608/265, k. 6-8.
[2] Furosemidum – działanie
leku wywołuje zwiększone wydalanie jonów sodowych przez nerki; powoduje
wydalanie z moczem nadmiaru wody i soli z organizmu; lek zaczyna działać szybko,
w godzinę po zażyciu, działa przez 6–8 godzin; silnie zwiększa wydalanie moczu;
wśród ubocznych skutków stosowania leku wymienia się osłabienie i skurcze mięśni,
spowodowane znacznym wydalaniem jonów potasu z moczem, zawroty głowy przy
zmianie pozycji ciała, nudności, wymioty, zwiększone pragnienie.
Zob.
www.emama.eu/index.php/leksykon-lekow/furosemidum.
[3] Wiesław Szczepanek (ur. 1949 r.) – funkcjonariusz SB KMiP MO w Starachowicach; następnie w KW MO w Radomiu. Zob. Nota dotycząca danych identyfikacyjnych funkcjonariuszy SB, Gdańsk, 3 VI 2005, w zbiorach autora.
[4] Marek Karewicz (ur. 1949 r.) – kpt. MO; w aparacie bezpieczeństwa od 1970 r.; w latach 1970-1981 funkcjonariusz Biura „B” MSW, a następnie w Departamencie III „A”/V (na stanowisku starszego inspektora); zwolniony ze służby w 1983 r.; 5 XII 1983 napisał pismo do ministra Cz. Kiszczaka, że „nie potrafi zmusić się do realizacji zadań typu represyjnego, które siłą rzeczy związane są z pracą operacyjną” (k. 30); próbowano go zatrzymać w MSW, ale rozmowa płk. J. Sasina w dniu 15 XII 1983 nie przyniosła oczekiwanego skutku; płk Sasin napisał, że kpt. Karewicz oznajmił, że od dawna chciał odejść z MSW a ponadto, że „do pracy w MSW przyszedł z zamiarem walki z przeciwnikiem zewnętrznym a nie wewnętrznym” (k. 31). Zob. AIPN, 0194/1430, Akta osobowe Marka Karewicza.