Marcel Reich-Ranicki
 
 

 
 

85 rocznica urodzin Marcela Reich-Ranickiego

Marcel Reich-Ranicki, w Polsce znany przewaznie tylko w kregach germanistow i krytykow literackich,

najbardziej znany krytyk literatury niemieckiej obchodzi dzisiaj swoje urodziny. Z tej okazji odbyla sie we Frankfurcie nad Menem wielka uroczystosc z udzialem bylego prezydenta Niemiec Richaeda von Weizsäckera

oraz prominentnych politykow niemieckich, ludzi piora, artystow i dziennikarzy.

Reich-Ranicki, urodzony w Polsce, przeniosl sie wraz ze swoimi rodzicami jeszcze przed dojsciem Hitlera do wladzy do Rzeszy. Po wprowadzeniu w Niemczech w 1935r.  tzw. Ustaw Norymberskich wydalono go wraz z rodzina do Polski. Po zajeciu Polski przez Niemcy w 1939r. przebywal w warszawskim getto. Jego rodzina zginela w Oswiecimiu.

Po wojnie rozpoczal swa kariere juz w 1944r. w Ministerstwie Bezpieczenstwa Publicznego majac niecale 24 lata.

Poczatkowo zajmowal sie cenzura poczty naplywajacej do PRL z Zachodu. W nagrode za swa przebieglosc, inteligencje i znajomosc jezykow obcych wyslano go na placowke do Londynu, gdzie w latach 1948-1949 pracowal dla peerlowskiego wywiadu kierujac grupa agentow operujacych wsrod polskich emigrantow w Londynie. Jego „zasluga“ bylo zebranie ponad 2000 akt operacyjnych i kartotek polskich emigrantow.

W roku 1950 popada w nielaske z powodu swej niejasnej roli jaka odegral podczas podczas powstania w getto.

Jak wynika z jego orginalnych akt w dniu 20 stycznia 1950r. zostaje zwolniony z Ministerstwa Bezpieczenstwa Publicznego.

Po wyjezdzie do Niemiec pracuje jako redaktor kolumny literackiej we Frankfurter Allgemeine Zeitung.

W roku 1999 wydaje swoja autobiografie „Moje zycie“ Dziennik „Die Welt“ publikuje 12.08.2002 artykul podajacy szczegoly jego agenturalnej przeszlosci. Sam Ranicki okresla ja jako maly epizod w jego zyciu, ktory byl dla niego zupelnie bez znaczenia. Akta „Albina“, agenta SB znajduja sie w IPN pod numerem 0193/896.

W ostatnich kilkudziesieciu latach zajmuje sie krytyka literatury niemieckij i w prowadzi w telewizji popularna audycje „Kwartet Literacki“ Ranicki znany jest w Niemczech ze swoich antypolskich wycieczek, do ktorych dochodzilo w programach, w ktorych wypowiadal sie o swoim zyciu.

 

Jacek Kowalski

Monachium 3 czerwca 2005

Opublikowane w PAP, Polonia dla Polonii