Media - “Gazeta Wyborcza” - książka - Remuszko

Polska Agencja Prasowa, 19-XII-1999

P:3 C:POL S:KRA AUT:PS EDI:PSK TYP: BUL:

ID: 19991219A01080 T: 1559

RNSR

Stanisław Remuszko napisał książkę o “Gazecie Wyborczej”

    19.12. Warszawa (PAP) - Prawda o “Gazecie Wyborczej. Nieznane dokumenty. Świadkowie - tak swoją książkę o największym polskim dzienniku reklamuje dziennikarz Stanisław Remuszko.

    W niedzielę odbyła się promocja jego książki “»Gazeta Wyborcza«. Początki i okolice (kalejdoskop)”.

    Książka zawiera dotyczące “Gazety” teksty i dokumenty z lat 1989-99. Są tam m.in. artykuły samego Remuszki z okresu jego pracy w “GW” (w latach 1989-90), które zostały przez “Gazetę” odrzucone; jest jego korespondencja z kierownictwem dziennika, w tym dotycząca spraw płacowych dziennikarzy (Remuszko był przewodniczącym koła redakcyjnego SDP) oraz uzasadniająca jego odejście z “GW”.

     Jest sporo tekstów i dokumentów dotyczących znanej wypowiedzi Jacka Maziarskiego z 1991 r., że “Gazeta Wyborcza” powstała z pieniędzy przeznaczonych dla całej opozycji (autor przypomina, że Maziarski przegrał z “Gazetą” proces w tej sprawie). Są też dokumenty i teksty o historii przekształceń własnościowych spółki Agora.

    Jak pisze w posłowiu Remuszko, przedstawione w książce materiały mają m.in. pokazać, “w jaki sposób pewne wąskie środowisko przywłaszczyło sobie i rozbudowało narzędzie, które pozwala mu sprawować - bez żadnej odpowiedzialności przed współobywatelami - część nieformalnej władzy w Polsce”.

    “Postawiłem sobie za zadanie opisanie nieznanych i wstydliwych aspektów historii »Gazety Wyborczej«, i myślę, że z tego zadania się wywiązałem” - powiedział Remuszko na konferencji prasowej. Stwierdził jednocześnie, że “gdyby książka miała dotyczyć pisma jako całości, trzeba by jeszcze napisać o nim dużo dobrych rzeczy”.

     Książka została na razie wydana w 100 egzemplarzach na prawach rękopisu. Autor zapowiada jednak, że wkrótce trafi do księgarń, bo są już zamówienia. Podkreśla, że książka została przygotowana przy użyciu konspiracyjnych środków, “aby nikt o jej przygotowywaniu nie wiedział i nie próbował przeszkodzić”. (PAP)

ps/mb/psk/