Tadeusz  Katelbach

1897 - 1977

 

Zdjecie ze zbiorow Janiny Katelbach, udostepnione przez Slawomira Cenckiewicza

Tadeusz Katelbach urodzil sie 24 lutego 1897 roku w Warszawie. Ukonczyl gimnazium Wojciecha Gorskiego Warszawie.   W ostatnich latach gimnazialnych za czasow carskich - najpierw tajne harcerstwo, potem Zwiazek Walki Czynnej. 

Przez caly czas okupacji niemieckiej , praca w P.O.W. Ranny na rogu Hozej i Marszalkowskiej 9 grudnia 1917 roku w czasie demonstracji, domagajacej sie uwolnienia Pilsudskiego, i wiezionych w Beniaminowie i Szczypiornie Legionistow. Walczy na odcinku szkoly kadeckiej w pierwszej obronie Lwowa. Wymieniony w rozkazie dziennym plk. C. Maczynskiego. 

Potem walki pod Lwowem w 36 pulku piechoty (Legia Akademicka). Skierowany na teren Suwalszczyzny zajety jeszcze przez niemieckie formacje wojskowe. Prowadzi akcje dywersyjna. 

W sierpniu 1919 roku jeden z kierownikow powstania Sejnenskiego. Za okres walki otrzymuje Krzyz Niepodleglosci i Krzyz Walecznych z dwoma okuciami. W czasach szkolnych i studenckich wspolpracownik tajnych pism. W 1919 roku redaktor tygodnika '' Ziemia Suwalska''. 

W 1920 roku zalozyciel i pierwszy redaktor najwiekrzego wowczas w Wilnie dziennika - '' Gazeta Wilenska''. W 1923 roku redaktor '' Dziennika Berlinskiego'', korespondent '' PrzegladuPoznanskiego'', w Poznaniu i '' Przegladu Wieczornego'' w Warszawie. Zalozyciel '' Agencji Telegraficznej Exspress'' (ATE) w Warszawie i w roku 1925 jej pierwszy dyrektor. 

Z jej ramienia korespondent w Genewie, pisujacy do '' Glosu Prawdy''. Po przewrocie majowym 1926 roku zalozyciel i pierwszy redaktor organu Zwiazku Naprawy Rzeczypospolitej - tygodnika '' Przelom''. Od stycznia 1927 roku do sierpnia 1933 roku berlinski korespondent '' Polski Zachodniej'' w Katowicach, '' Przegladu Porannego w Poznaniu i '' Kuriera Porannego'' w Warszawie. S

Staly wspolpracownik czasopism poswieconych badaniom stosunkow polsko-niemieckich, wydawanych przez Zwiazek Obrony Kresow Zachodnich. Poufna wspolpraca we wszystkich wydawnictwach Zwiazku Polakow w Niemczech. 

Od wrzesnia 1933 do stycznia 1937 kowienski korespondent w Polskim Radiu.

W latach 1937 - 1939 wspolpracuje z '' Gazeta Polska'' i z tygodnikiem '' Narod i Panstwo''. 

W czasie wojny i po wojnie pisze artykoly i korespondencje w codziennej prasie emigracyjnej oraz w czasopismach [ '' Kultura'', '' Wiadomosci'', '' Zeszyty Chistoryczne'',itd.] 

Od 1956 roku do 1965 senior editor w Rozglosni Polskiej Radia Wolna Europa w Monachium. 

Od stycznia 1966 roku pisuje ze Stanow Zjednoczonych artykoly do prasy emigracyjnej i wspolpracuje dorywczo z R.W.E. w Nowym Jorku. 

Tadeusz Katelbach byl autorem wielu ksiazek i prac historycznych oraz wspomien z okresu swej pracy niepodleglosciowej w kraju i na uchodzctwie. Wspolpracowal blisko z Kazimierzem Sosnkowskim w probie odtworzenia jednosci narodowej na emigracji. 

Jako jeden z najbardziej zasluzonych czlonkow Instytutu Jozefa Pilsudskiego bral czynny udzial w pracach tej instytucji, poswieconej badaniom najnowszej historii Polski. 

Byl laureatem Nagrody Literackiej Stowarzyszenia Polskich Kombatantow. 

Zmarl w Nowym Jorku w roku 1977. Podczas mszy zalobnej zegnali go  przedstawiciele Instytutu J.P. oraz rodzina znajomi  i kombatanci.  

Zwloki zostaly spopielone i przewiezione do grobu rodzinnego na Powazkach w Warszawie 

 kontakt z nami:
     info@videofact2.com Encyklopedia Emigracji

 

All rights reserved. VideoFact © 1999, 2000