Tadeusz Witkowski

 

Działacz polonijny.  Wiceprezes KPA oddzialu w Ann Arbor. 

Obecnie wykładowca w Saint Mary`s College w Orchard Lake, Michigan gdzie uczy języka polskiego i literatury polskiej.

Ukończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i slawistykę na Uniwersytecie Stanu Michigan w Ann Arbor.

Witkowski jest redaktorem naczelnym wydawanego przez Saint Mary`s College pisma "Periphery - Journal of Polish Affairs". 

W stanie wojennym internowany. Na emigracji w Stanach Zjednoczonych od 1983. 

Ponizej wybrane wypowiedzi Tadeusza Witkowskiego.

"Decyzję o wyjeździe podjąłem jesienią 1982 roku. Nie ze względu na grożące mi represje, lecz z powodu braku jakichkolwiek perspektyw na kontynuowanie pracy w zawodzie nauczyciela akademickiego. Gdy na początku 1980 roku zacząłem prowadzić zajęcia z poetyki i teorii literatury w Filii Uniwersytetu Warszawskiego w Białymstoku, natychmiast interweniowała ostrołęcka bezpieka i władze uczelni wycofały się z umowy o pracę. Nie miałem więc złudzeń co do tego, że po wyjściu z więzienia moja sytuacja zmieni się na korzyść. Wiem, że brzmi to paradoksalnie: żeby robić to, co lubię, musiałem wyjechać na inny kontynent, nauczyć się porządnie angielskiego i zacząć pisać w tym języku o literaturze polskiej."

"Na określenie tożsamości takich jak ja są dwa angielskie terminy: Polish American (polski Amerykanin) i American Pole (amerykański Polak). Zawsze podkreślam, że czuję się tym drugim."

"Polonia amerykańska traktowana jest często jako coś gorszego od - chociażby - Polonii francuskiej, która historycznie była bardziej wykształcona. Emigrowali tam wielcy poeci, inteligencja. Przed stu laty do Stanów Zjednoczonych wyjeżdżali głównie bezrolni chłopi i niewykwalifikowani najmici. Od czasu drugiej wojny światowej nastąpiły pod tym względem radykalne zmiany, a emigracja "solidarnościowa" to w dużej mierze wykształceni Polacy, którzy pracują dziś w poważnych firmach, na uczelniach, w wielkim biznesie; są wśród nich pisarze i artyści."

 

 kontakt z nami:
    info@videofact2.com  

VideoFact polska strona  

 

All rights reserved. VideoFact © 1999-2024