Ruch Spoleczno-Polityczny POMOST

by Wiktor A. Żółciński


 POMOST, najpierw pismo a potem ruch społeczno polityczny, powstał w Chicago w 1979 i istniał do 1989,w chwili obecnej jest zawieszona dzialanosc Organizacii, do chwili ogłoszenia wolnych wyborów w Polsce. Twórcami Pomostu byli: Krzysztof Rac, Marian Sromek oraz Waldemar Włodarczyk, poprzednio zaangażowani w piśmie Szaniec, w Dziale Młodych Dziennika Związkowego oraz w uniwersyteckim Polish Students Association -PSA, gdzie współpracowali z Romanem Koperskim, poźniejszym współzałozycielem POMOSTu.

RSP POMOST był przede wszystkim konserwatywną, polsko-amerykańska organizacja polityczna dążącą do utrzymania demokratycznego systemu w USA, do przywrócenia wolności Polsce w ramach wolnych wyborów oraz do zatrzymania pochodu komunizmu w Ameryce Łacińskiej.

omost zgrupował w swych szeregach grono wybitnych jednostek, wśród których szczególnie duży wpływ na kierunki działania wywarli : dr Janusz Subczyński, prof. Jan Kryński, Adam Kiernik, Dariusz Szczepańczyk, Henryk Ejchorszt, Andrzej Jarmakowski, Andrzej Muznerowski, Leopold Tyrmand, prof. Zdzisław Rurarz, Jerzy Majcherczyk, David Wilke, James Żmuda, Józef Wilas, Ryszard Jonak, Victor A. Zolcinski Vice- Coordynator RSP POMOST i Coordynator na Stan Arizona, Alina Dzierzgowska, Ryszard Kos, David Domzalski, Joanna Schetyna, Leszek Małkowski, Tadeusz Kamiński, Joseph Łosiak, Ryszard Milewski, Yolanda Flanagan i inni. Osobisty wkład pracy członków oraz własne środki finansowe pozwoliły Pomostowi pozostać niezależnym na politycznej arenie amerykańskiej.

Pomost ustanowił swe przedstawicielstwa we wszystkich większych miastach USA, oraz w Kanadzie, Europie i Ameryce Łacińskiej. Główne biuro Pomostu istniało w Chicago oraz w Waszyngtonie. Wydawano miesięcznik Pomost, biuletyn w języku angielskim "The Bridge" oraz komunikaty specjalne. W ramach wydawnictwa Pomost wydano kilka pozycji książkowych.

AKCJE POMOSTU:

POPARCIE SOLIDARNOŚCI

SANKCJE

Mimo dużych nacisków kół lewicowych sankcje ogłoszone przez prez. Reagana, zostały utrzymane aż do czasu zwolnienia więźniow politycznych w Polsce. Zasługą Pomostu było stworzenie aktywnego lobby w Waszyngtonie oraz lokalnych grup nacisku w poszczególnych dystryktach kongresowych, które dostarczały Kongresowi informacji na temat więźniów politycznych w PRL.

RADIO POMOST

Założone w Chicago,(Program prowdzila do czasu przejscia na emeryture Ala Dzierzgowska). Detroit (Program prowadzi do czasu przejscia na emeryture Dr.Janusz Subczynski) i Phoenix (Victor prowadzi do dnia dzisiejszego), informowało o prawdziwej sytuacji w Polsce, szczególnie podczas stanu wojennego. Słuchane przez około milion słuchaczy dostarczało komentarzy oraz zachęcało do akcji w imię haseł wolnościowych.

RENOUNCE YALTA

Projekt ustawy opracowanej przez Pomost, unieważniającej postanowienia jałtańskie z 1945, został wniesiony pod obrady Kongresu i Senatu przez przychylnych Pomostowi kongresmanowi Tom Corocoran z Illinois i senatorowi Robert Kasten z Wisconsin. Akcja prowadzona przez kilka lat przy stałym nacisku politycznym na kongresmanów i senatorów doprowadziła w końcu do uchwalenia tej ustawy. Nad projektem pracowali Adam Kiernik Koordynator na Stan Kalifornia oraz Wiktor A. Zolcinski Koordynator na Stan Arizona

FREEDOM FEDERATION

Pomost stanowił jedno z ogniw etnicznych organizacji wolnościowych zrzeszonych w waszyngtońskiej Freedom Federation. Liczne konferencje z ustawodawcami oraz spotkania z przedstawicielami grup etnicznych stworzyły wspólny front potrafiący skutecznie odeprzeć naciski dążące do zatrzymania pochodu wolnościowego w świecie, a szczególnie w Polsce. Freedom Federation wykazał skuteczna aktywność polityczną tak w odpieraniu ataków kół lewicowych w sprawie inwazji amerykańskiej w Granadzie, wolnych wyborów w Salwadorze, poparciu Contras w Nikaragua jak i w demonstracjach na ulicach miast amerykańskich.

POMOSTOWE LOBBY

Pomost jako pierwsza i jedyna organizacja polsko amerykańska ogłosił swą wielopunktowa platformę polityczną w której głównym zadaniem była "...mobilizacja wszystkich ludzi, którym bliskie są ideały demokracji i wolności, zagrożone przez ekspansje sowieckiego imperializmu oraz walka o niepodległość Polski i narodów ujarzmionych." Pomost poprzez swe przedstawicielstwa w większych miastach USA oraz poprzez istniejące w Waszyngtonie biuro przeprowadzał lobbing na rzecz uszanowania praw człowieka. Masowe wysyłanie listów, telegramów oraz osobiste spotkania działaczy Pomostu w biurach kongresmanów i senatorów w Waszyngtonie wielokrotnie pomogły w przeforsowaniu pro-wolnościowych uchwal w izbie reprezentantów i senacie.