.
    16 grudnia.1981r. po pacyfikacji kopalni Wujek. Leon Banek, pracownik kopalni i członek KPN w chwili, kiedy wsiada do milicyjnego samochodu.

30 Rocznica KPN    co pamiętasz?

KPN ogłosiła oficjalnie swoje powstanie 1 września 1979 r. przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie.

Najważniejszą sprawą dla KPN było odzyskanie niepodległości. W deklaracji ideowej KPN zapisano m.in., że jedyną drogą do odzyskania niepodległości jest "usunięcie radzieckiej dominacji, przez likwidację PZPR".

KPN jako pierwsza głosiła ideę niepodległości, co wymagało odwagi, a bardzo często także przeciwstawienia się opinii środowiskowej i grupom społecznym, dla których hasło to było puste, dla których liczyła się walka o "lepszy socjalizm".

W niemalże powszechnym przekonaniu wyzwolenie narodowe spod hegemonii sowieckiej uważano za niemożliwe, a szczytem marzeń wydawała się demokratyzacja istniejącego systemu.

Po dziesięcioleciach zniewolenia, takie cele wykraczały poza granice ówczesnej wyobraźni społecznej, dla większej części społeczeństwa były niezrozumiałe i  budziły obawy. Trzeba było czasu, aby wystarczająco znaczna część Polaków zrozumiała je i przyjęła za swoje.

Podstawową zasługą KPN na przełomie lat 70tych i 80tych było jawne głoszenie programu niepodległościowego, za co działacze KPN byli inwigilowani i przesladowani przez SB a przywódcy KPN byli skazywani na wieloletnie kary więzienia w procesach politycznych.

Fundamentalnymi wkładem KPN w latach 1979-1989 było przyczynienie się do wyzwolenia w polskim społeczeństwie przekonania, że Polska zasługuje i może odzyskać niepodległość.

Obchody jubileuszu KPN, mają charakter zdecentralizowany i odbywają się nie w jednym, lecz wielu miejscach i terminach.

W Warszawie obchody 30-lecia KPN rozpoczely sie sie msza swieta w dniu 5 wrzesnia w Kosciele Swietej Trójcy. Po mszy nastąpilo zlozenie kwiatow pod grobem Nieznanego Zolnierza.

O godz 15 rozpoczeła sie sie konferencja naukowa połaczona z wystawa w siedzibie Stowarzyszenia Wolnego Słowa.

 

 

 

 

 

 

 

 


Miłym akcentem sobotniej uroczystości obchdów 30 lecia KPN w Warszawie była wizyta Kornela Morawieckiego – przywódcy Solidarności Walczącej. Podziękował on Konfederacji Polski Niepodległej za to, że dla jego środowiska była ona „nauczycielem wolności”.

Obecny na konferencji historyk IPN dr Antoni Dudek zaznaczył, że KPN był "wielkim skokiem jakościowym" jeśli chodzi o polską opozycję w czasach PRL. Według Dudka, KPN ważną rolę odegrał na początku lat 90., gdy szczególnie twardo opowiadał się za dekomunizacją Polski oraz wyjściem z naszego kraju wojsk sowieckich.

Przyjeta przed członków KPN w dniu 5 wrzesnia w Warszawie Odezwa do Polaków stwierdza m.in. "po upadku komunizmu nie udało się nam w pełni zrealizowac naszych celów" i że "nadal od 20 lat, żyjemy i kręcimy sie wokół nie załatwionych i nie rozwiązanych problemów". "Inne narody, które zerwały z komunizmem, i wprowadziły w całosci ustrój wolnych, demokratycznych panstw żyja innymi problemami" stwierdza także Odezwa KPN. 

Tego samego dnia odbyly się w Warszawie równolegle uroczystości organizowane przez Adama Słomkę.

10 wrzesnia na Uniwersytecie Jagielonskim w Krakowie odbyla sie sie konferencja naukowa “Konfederacja Polski Niepodleglej na drodze do wolnosci”.

W dniu 11 wrzesnia w Krakowie odbyly sie uroczyste obchody jubileuszu 30 rocznicy powstania KPN organizowane przez Zwiazek Konfederatow Polski Niepodleglej 1979-1989. Przewodniczacym Komitetu jest Zygmunt Lenyk.

Podczas uroczystoci czesc działaczy KPN zostala udekorowana orderami panstwowymi, Krzyzami Orderu Odrodzenia Polski.

Prezydent Kaczynski przyznał 34 zasłużonym działaczom KPN Krzyże Komandorskie, Oficerskie i Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski. Do Krakowa przyjechal Jan Olszewski, by w imieniu Lecha Kaczyńskiego wręczyć Ordery Odrodzenia Polski.

20 z 32 osób, które miały być uhonorowane wysokimi odznaczeniami państwowymi w dniu 11 września 2009 roku w Krakowie podpisalo apel do Prezydenta RP Kaczynskiego.

Czesc osob nie przyjela orderow. Orderów Odrodzenia Polski nie przyjęli od Olszewskiego m.in. wicemarszałek Sejmu I kadencji z ramienia KPN Dariusz Wójcik i były poseł tej partii Krzysztof Król.

Wojcik stwierdzil, ze wyznaczenie do dekoracji Premiera Olszewskiego uważa za nietaktowne. Przypomnial takze, że w roku 1985, podczas II procesu KPN mec. Jan Olszewski odmówił obrony działaczy KPN: Dariusza Wójcika (z prośbą o pomoc zwróciła się matka Wójcika, skierowana do mec. Olszewskiego przez Komitet Prymasowski) a także Andrzeja Szomańskiego (z prośbą o pomoc zwróciła się żona Szomańskiego). 

Pondto Wojcik zaznaczył, że "w polityce jest miejsce na różne odcienie szarości, ale w stosunkach międzyludzkich, w życiu moralnym nie ma na to miejsca. Albo coś jest białe, albo czarne. Albo jest się człowiekiem przyzwoitym, ale nie. To jest trochę nietakt, żeby teraz wręczał mi order" – wyjaśnił Dariusz Wójcik.

 

Podczas uroczystości wręczania odznaczeń, Wojcik i Krol wraz z założycielem i wieloletnim przewodniczącym KPN Leszkiem Moczulskim, wyszli oni z sali.

"Wyszliśmy z sali ponieważ naszym zdaniem pan Olszewski jest niewłaściwą osobą. To niegodne patrzyć na to, jak odznaczenia, które się działaczom KPN należą wręczają ludzie, którzy nie powinni tego robić" – powiedział Leszek Moczulski.

Konfederacja przebyła długą i trudną drogę. Nie czynili tego w oczekiwaniu nagród, nie wystawiali piersi do orderów. Nie brali niczego od nikogo. Wszystko, na co było ich stać, oddawali Polsce.

Dzisiaj mogą być z tego dumni.

Koniecznie zobacz takze doskonały materiał dotyczący obchodów 30 rocznicy KPN na swietnym website robionym przez Mirka Lewandowskiego w Polsce. Jego strona internetowa jest najlepszym zrodlem prawdziwych informacji o KPN.

strona glowna