Rezydentura wywiadu PRL
Zobacz takze: nielegalowie wywiadu PRL, współpracownicy wywiadu PRL, zasady konspiracji rezydentury, zalecenia oficerów wywiadu PRL, Historia Departamentu I MSW- dokument przygotowany dla kadr MSW
Videofact pracuje nad ujawnieniem rezydentury wywiadu PRL. Rezydentura wywiadu składa się z agentów oficjalnie zatrudnionych na stanowiskach dyplomatów w konsulatach PRL. Ich akta osobowe są wciąż chronione przez władze wolnej Polski pomimo tego, ze mieli przemożny wpływ na przemiany polityczne oraz gospodarcze w latach 80tych, a także na kształt III Rzeczypospolitej. W wolnej i niepodleglej Polsce zlikwidować należy istniejące obecnie klauzule tajności w odniesieniu do materiałów PRL-owskich służb specjalnych, które np. zakazują udostępniania danych o agenturze z lat 1983 - 1990. Tym agentom po prostu zapewniono w trybie ustawowym wieczystą tajność.
Jak robisz badania na ten temat to pytaj miedzy innymi o:
Marek Dukaczewski - kryptonim"SPIDI".
Kazimierz Głowacki - rezydentura w Waszyngtonie, późniejszy szef Wojskowych Służb Informacyjnych.
Wiesław Bednarz, były wysoki funkcjonariusz Służby Bezpieczeństwa, rezydent polskiego wywiadu w USA.
Tomasz Banaszkiewicz, funkcjonariusz SB, w latach 1989–1992 konsul w Nowym Jorku.
Aleksander Makowski, używający także nazwiska Stępiński, do 1981 r. był rezydentem wywiadu PRL w USA.
Wiktor Borodziej był jednym z najważniejszych funkcjonariuszy Departamentu I (wywiad) MSW lat 80. Jemu podlegał werbunek agentów i siatka agenturalna w RFN (w tym rozpracowywanie i rozbijanie polskiej emigracji), a także współpraca z enerdowską Stasi.
ppłk Edward Kotowski (kryptonim operacyjny "Pietro") zalegendowany jako dyplomata PRL. to rezydent wywiadu PRL w Rzymie o pseudonimie Pietro. Kotowskiego delegowano do pracy w Rzymie jako II sekretarza ambasady zajmującego się stosunkami z Watykanem w dniu14 października 1978 r. W 1980 r. awansował na stopień kapitana W Rzymie prowadził siatkę agenturalną, zbierał informacje na temat papieża oraz polskich duchownych w Watykanie. Przebywał on w Rzymie od sierpnia 1979 r. do października 1983 r. Do Służby Bezpieczeństwa wstapil 6 maja 1971 r. Już jako funkcjonariusz SB obronił pracę doktorską z historii sztuki.
kpt. Janusz Czekaj (kryptonim operacyjny „Tibor”) od października 1983 r. do lipca 1988 r pełnił funkcję II sekretarza ambasady PRL w Rzymie.
„Bralski” oficera rezydentury rzymskiej - Rzym 1982 r.
generał Gromosław Czempiński - dla władz PRL Czempiński zasłużył się jako rezydent wywiadu w Chicago w latach 70. W latach 1982-87 przebywał w Szwajcarii. Działalność Czempińskiego w Szwajcarii była związana z działalnością wywiadowczą w międzynarodowych instytucjach gospodarczych. W łaski części solidarnościowych polityków i Amerykanów wkupił się w 1990 roku udziałem w ewakuacji sześciu agentów CIA z Iraku w przededniu pierwszej wojny irackiej.
Slawomir Petelicki (kryptoni WAN) skierowany na dwa lata do pracy w wywiadzie PRL w New York w 1973 r. Pomimo slabej znajomosci jezyka angielskiego jego pobyt w USA zostal przedluzony do roku 1979. Specjalizowal sie m.in w szpiegowaniu emigracji politycznej. w 1983 r. wywiad PRL probowal wyslac Petelickiego do Londynu ale Anglicy odmowili mu wizy. W tej sytuacji zostal skierowany do szpiegowania w Szwecji (uzywal tam kryptominu RAJA).
Tadeusz Mrówczynski - brał udział w operacji przejecia przez WSI spadku po bezpotomnie zmarłym obywatelu Kanady pochodzacym z Polski.
Stanisław Jan Szumski - Jako pracownik Towarzystwa "Polonia" w latach 70tych i 80tych rozpracowywał srodowisko Polonii amerykanskiej.
Mirosław Wojciechowski służył on w wywiadzie wojskowym PRL od 1954 r. W latach 1960-1962 był oficerem attachatu wojskowego PRL w Waszyngtonie skąd w marcu 1962 r. został wydalony przez Amerykanów za to, iż próbował zakupić objętą embargiem literaturę techniczną i wojskową. Pozniej m.in. dyrektor Polskiej Agencji Informacyjnej „Interpress” i przewodniczący Komitetu ds. Radia i Telewizji.
Notatka instruktażowa zawierająca streszczenie zaleceń oficerów wywiadu PRL przebywających za granicą
Henryk Bosak (kryptonim POLAN) - funckcjonariusz wywiadu PRL m.in w Genewie, gdzie dla przykrycia pelnil funcje radcy ambasady PRL.
Andrzej Madejczyk (kryptonim LAKAR) agent SB pracujacy w
Kolonii. Zeby zdobyc zaufanie powolywal sie na rzekome dobre kontakty w
kosciolem w Niemczech Zachodnich. Uzywajac antykomunistycznej retoryki
szukał kontaktu z ludźmi rzekomo do wspolpracy z wywiadem zachodnioniemieckim
BND,
podczas gdy faktycznie chodzilo o wspolprace z SB. Ze swoim oficerem
prowadzącym z Departamentu I spotykał się w Belgradzie.
Poza ksiedzem
Hejmo, Madejczyk odniosl sukces w stosunku do kilku innych osob. Jedna z nich ujawnimy
juz wkrotce.
W latach 80tych Madejczyk spotykal sie w Monachium ze swoim
kolega z lat mlodosci Zdzislawem Najderem. Spotkania takie odbywaly sie
takze z domu Najdera.
W Chicago w sklad rezydentury wchodzili m.in. DUNCAN, SPASKI i WELLS Dwaj ostatni to przelozeni DUNCANA.
Grzegorz Żemek (kryptonim DIK)
Zobacz wiecej: relacja bezpośrednia, osobowe źródła informacji, dokumenty wywiadowcze, zasady konspiracji rezydentury, technika wywiadowcza, szkolenie agentow
W nomenklaturze wywiadu PRL FBI to "Gęś".